Miesięcznik “Odra”, wydawany od 1961 roku, to pismo społeczno-kulturalne omawiające najważniejsze zagadnienia współczesnej humanistyki.
„Odra” to pismo wydawane przez Instytut Książki i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Ukazuje się od 1961 roku. W latach 70. pismo zaskarbiło sobie uznanie odkrywaniem „białych plam” najnowszej historii (przez m.in. K. Moczarskiego, H. Krall), tocząc często boje z cenzurą; obecnie kontynuuje zainteresowanie różnymi meandrami historii i kultury.
Na początku swojego istnienia “Odra” przeciwstawiała się cenzurze, publikując teksty takich autorów jak Kazimierz Moczarski czy Hanna Krall. Obecnie wypełnianie “białych plam” w historii najnowszej przerodziło się w zgłębianie różnych niuansów kultury i historii. Najnowszy numer poświęcony jest w dużej mierze relacjom polsko – rosyjskim. Maciej Dymkowski wskazuje, co jest wspólnym mianownikiem polskiej i rosyjskiej prawicy i na czym polega związane z tym niebezpieczeństwo. Wspomniana zostanie także postać Jana Józefa Lipskiego, socjalisty i opozycjonisty. Oprócz tego w najnowszym numerze rozmowy z Edwardem Pasiewiczem i Michałem Jagiełłą. Nie zabraknie tematów związanych ze sztuką. W magazynie znajdziemy teksty: Marty Mizuro, Wojciecha Pestki, Wojciecha Łuczaka, Agnieszki Sabor i innych znawców.
„Odra” prezentuje, omawia i ocenia w działach krytycznych najnowszą literacką twórczość krajową i zagraniczną oraz promuje utwory młodych pisarzy i artystów. Do każdego numeru dołączony jest „8 Arkusz” poświęcony tendencjom w nowej literaturze i prezentacji najnowszej twórczości, redagowany przez młodych współpracowników pisma. Comiesięcznie nadsyłającym swe utwory debiutantom rad udziela tu Karol Maliszewski w swoich „Pocztówkach literackich”. „Odra” posiada dział informacji kulturalnej, dostarczający wiedzy i komentarzy o wydarzeniach artystycznych, festiwalach, konkursach literackich itp. w różnych ośrodkach kraju i za granicą.
Bieżące numery „Odry” można nabyć także w redakcji oraz w salonach Kolportera, Empikach, w wybranych księgarniach i kioskach „Ruchu”.
Pismo dostępne również w wersji elektronicznej na www.nexto.pl i www.e-kiosk.pl.
Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego