W przemyśle ważny jest nie tylko transport towarów, ale również sposób ich magazynowania. Od tego bardzo często zależy to, czy dane towary będą się nadawać do dalszej dystrybucji. Na to, jak bezpiecznie magazynować towary wpływ ma kilka czynników. Jednym z nich są oczywiście warunki wewnątrz przestrzeni magazynowej, takie jak temperatura i wilgoć pomieszczenia. Istotną rolę w bezpiecznym magazynowaniu towarów pełnią również kwestie logistyczne – to w jaki sposób magazyn jest zorganizowany ma duży wpływ na ryzyko ewentualnego uszkodzenia towarów. Jednak najbardziej kluczowe jest to, w jaki sposób towary są magazynowane, to znaczy w jakich opakowaniach się znajdują. Jak odpowiednio zabezpieczyć towary w magazynie – jakich sposobów przechowywania użyć?
Spis treści
- Magazynowanie – zadania i poszczególne etapy
- Jakie są rodzaje magazynowania?
- Jak przechowywać towary w magazynach?
- Skrzynie i opakowania
Magazynowanie – zadania i poszczególne etapy
Magazynowanie towarów jest niezwykle istotnym elementem łańcucha dostawczego, na trasie pomiędzy producentem a klientem. W zależności od tego, w jaki sposób dane towary są przechowywane, mogą one trafiać do odbiorców w różnym stanie. Ważne jest więc, aby odpowiednio zadbać o wybór przestrzeni magazynowej, która będzie odpowiedzialna za przechowywanie naszych towarów.
Konieczność magazynowania towarów wynika z dynamiki przetwarzania konkretnych dóbr przez konsumentki i konsumentów. Zdarza się, że czas produkowania poszczególnych towarów nie pokrywa się z czasem ich konsumpcji lub też produkcja występuje wcześniej niż przewidywana sprzedaż, jak w przypadku dóbr i towarów związanych z ściśle określonymi świętami i wydarzeniami.
Zadaniem magazynów jest nie tylko zapewnienie odpowiednich warunków do przechowywania towarów, ale również zorganizowanie odpowiedniej rotacji produktów w magazynie, kompletowanie małych partii towarów czy rozdzielanie danej partii towarów na mniejsze ładunki, dopasowane do potrzeb konsumentów.
W magazynie każdy przychodzący ładunek przechodzi kolejne fazy magazynowania. Pierwszą z nich jest przyjęcie towaru do magazynu, w trakcie której dochodzi do weryfikacji dokumentów towaru oraz przejęcia odpowiedzialności za ładunek. Od tego momentu nie odpowiada za niego firma przewozowa, a magazyn. Następnym elementem procesu jest składowanie, które rozpoczyna się od rozładunku towaru. Składowanie ma chronić towary przed zniszczeniem, uszkodzeniem czy kradzieżą. W przypadku tej fazy magazynowania szczególnie ważne jest to, jak poszczególne towary zostaną zabezpieczone – gdzie są umieszczane, jak zostaną logistycznie zorganizowane, jak często przeprowadza się kontrolę takich czynników jak temperatura, wilgoć powietrza czy cyrkulacja powietrza. Kolejną fazą magazynowania jest kompletacja, czyli zestawienie towarów zgodnie z zapotrzebowaniem klientów, do których poszczególne towary mają zostać dostarczone. W tej fazie magazynowania towar zostaje przejęty z części składowej, tak aby móc skompletować zamówienia. Przygotowane do transportu towary zostają ponownie zabezpieczone i przekazane do wydania. Ostatnim elementem magazynowania jest wydanie towaru odbiorcy. W tym momencie ważne jest przekazanie dóbr klientowi lub firmie transportującej. Dochodzi do weryfikacji towarów, przekazania dokumentacji oraz załadunku towarów, które mają opuścić magazyn.
Jakie są rodzaje magazynowania?
Rodzaje magazynowania możemy rozróżniać w zależności od tego, jak długo dany towar zostaje w przestrzeni magazynu. Mamy więc do czynienia z magazynami długoterminowego składowania, w których zazwyczaj składuje się towary zapotrzebowania sezonowego. Są też magazyny przerobowe, przeznaczone dla towarów spożywczych o ograniczonym terminie przydatności. Istnieją również magazyny przeładunkowe, które są krótkim przystankiem w łańcuchu transportowym i służą do przeładowania towarów, tak aby mogły wyruszyć w dalszą drogę. Magazyny celne są kontrolowane przez specjalne służby celne, i służą do przechowywania zgromadzonych towarów do czasu aż służby wydadzą zgodę na dalszy transport.
Warto również wspomnieć o klasyfikacji przestrzeni magazynowych ze względu na to na jakim szczeblu łańcucha dostawczego się znajdują. Mamy więc magazyny zakładowe, umieszczone najczęściej bezpośrednio przy zakładzie produkcyjnym; magazyny centralne, w których gromadzi się cały asortyment towarów, magazyny regionalne, które odciążają przestrzeń magazynów centralnych, oraz magazyn wysyłkowe, zlokalizowane w konkretnych rejonach sprzedaży.
Jak przechowywać towary w magazynach?
Niezwykle istotną częścią procesów magazynowania jest to, w jaki sposób rozmieszczony i zabezpieczony zostanie towar. Magazyny bardzo często korzystają w tym zakresie z usług takich firm jak nasza marka PAKO-BUD, w której zajmujemy się produkcją opakowań i skrzyń do transportowania oraz przechowywania towarów. Przykładamy do wytwarzanych przez nas opakowań szczególną troskę, dbając o to, aby były one produktami najwyższej jakości, tak aby mogły skutecznie chronić towar naszych klientów przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. W naszej ofercie znajdują się opakowania wykonane z tektury oraz te z drewna, sklejki czy płyty OSB. W ten sposób zapewniamy naszym klientom kompleksowe usługi i realizację indywidualnych potrzeb.
Skrzynie i opakowania
Wykonujemy skrzynie i skrzyniopalety, które odpowiadają normom ustalonym przez firmy przewozowe, transportowe i magazynowe. Skrzynie drewnianem, np. marki Pakobud z Łodzi produkowane w naszych zakładach są najbardziej popularnym i najczęściej wykorzystywanym typem opakowań transportowych i magazynowych, ponieważ oprócz tego, że są niezwykle solidne, charakteryzują się również odpornością na różne warunki atmosferyczne, takie jak niskie temperatury czy wilgotność. Ze względu na swoją solidną strukturę pozwalają również odpowiednio zabezpieczyć towar przed uszkodzeniem – skrzynię możemy wypełnić specjalną folią lub kartonem. Skrzynie drewniane produkowane przez naszą firmę PAKO-BUD to dodatkowo gwarancja najwyższej jakości materiałów pozyskiwanych z najlepszych gatunków drewna czy wymiary ściśle dostosowane do wymagań osób kupujących.
Alternatywą dla skrzyń drewnianych są skrzynie z płyty OSB. Płyta OSB to drewnopochodny materiał, który odznacza się swoją specyficzna trójwarstwowością odnajdującą zastosowanie głównie w budownictwie. Materiał ten doskonale sprawdza się w produkcji skrzyń magazynowych, ponieważ jest elastyczny i pozwala tworzyć skrzynie dopasowane do wyraźnych i indywidualnych potrzeb klientów. Skrzynie OSB są bez wątpienia materiałami wielorazowymi o stosunkowo niewielkiej wadze i optymalnej pojemności.
Kolejnym sposobem na bezpieczne przechowywanie są skrzyniopalety, np. marki Pakobud z Łodzi, które dzięki swojej charakterystycznej budowie pozwalają usprawnić procesy logistyczne w magazynach. Są specjalnym rodzajem skrzyń, umieszczonych na podstawie dwu- lub cztero wjazdowej, dopasowanej do indywidualnych wymagań klientów. Skrzyniopalety mają zazwyczaj typowy wymiar podstawy, ogólnie stosowany w logistyce: 1200 x 800; przy zachowaniu zmiennej wysokości. Konstrukcja skrzyni wykonywana jest z profesjonalnych tworzyw takich jak na przykład drewno drzew iglastych, sklejka, płyta pilśniowa, płyta OSB, czy też tektura różnego rodzaju. Skrzyniopalety mogą być wykorzystywane w przypadku specjalnych maszyn budowlanych, które ze względu na swoją masę lub rozmiar wymagają transportu szczególnie dopasowanego do przewożonego towaru.
Warto również pamiętać o opakowaniach tekturowych. W naszej marce PAKO-BUD produkujemy opakowania z tektury konwencjonalnej, czyli najlżejszego typu opakowań. Nadają się najlepiej do transportu i przechowywania lekkich towarów, lub takich, które nie wymagają specjalnego zabezpieczenia. Tektura konwencjonalna może być trzy lub pięciowarstwowa. Drugim typem opakowań kartonowych są opakowania wykonane z tektury ciężkiej, pięciowarstwowej, której gramatura wynosi 1320 g na 1m2, natomiast grubość mieści się pomiędzy 9 mmm a 15 mm. Opakowania wykonane z tektury ciężkiej są niezwykle wytrzymałe i pakowne, dzięki czemu mogą udźwignąć ciężar różnej wagi. Ten rodzaj opakowań najczęściej wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym i rolniczym, ponieważ pozwala nam na przewożenie towarów o większej wadze. Ostatnim typem opakowań są opakowania łączone, wykonane najczęściej z kilku materiałów. Przy ich tworzeniu wykorzystuje się na przykład drewno i tekturę lub tekturę połączoną ze sklejką lub płytą OSB. Opakowania tego typu są wytrzymałe i stabilne, pozwalając na przechowywanie i transportowanie nawet najbardziej wymagających towarów.
Artykuł sponsorowany