Dojrzewanie jest naturalnym procesem w rozwoju każdego człowieka. W tym czasie dochodzi do wielu zmian – psychicznych, emocjonalnych i fizycznych – nie da się ich uniknąć. Proces ten przygotowuje młody organizm do tego, jak być dorosłym. W tym artykule skupimy się na dojrzewaniu dziewcząt i na tym, jakie zmiany zachodzą w ich organizmie.
iedy dziewczęta zaczynają dojrzewać?
Proces dojrzewania dziewcząt często nazywany jest również pokwitaniem. Jest to fascynujący proces wypełniony intensywnymi zmianami biologicznymi i emocjonalnymi. Ciało i umysł młodej dziewczyny przekształca się, jednocześnie przygotowując do dorosłości. Początki dojrzewania zazwyczaj zaczynają się między 9. a 14. rokiem życia. Wszystko zależy od danego organizmu. Pierwszy zauważalny znak, który mówi o dojrzewaniu to rozwijanie się piersi. Dziewczęta mogą również zacząć doświadczać pojawienia się owłosienia łonowego i skoku wzrostu.
Zmiany fizyczne podczas dojrzewania dziewcząt
Oprócz większych piersi i owłosienia łonowego pojawia się również wzrost wagi, zmiany w proporcjach ciała czy rozwijanie się narządów płciowych. Zmiany fizyczne obejmują również pierwszą miesiączkę. Często również u nastolatek pojawiają się wahania nastroju, a nawet stany depresyjne.
Menstruacja jest jednym z kluczowych momentów w dojrzewaniu dziewcząt. Następuje ona między 11. a 16. rokiem życia. Każda dziewczynka jest inna, dlatego jedne zaczną miesiączkować szybciej, a inne później. Pierwsze menstruacje są przeważnie bezbolesne, ponieważ są to cykle bezowulacyjne. Potem mogą się już pojawić bóle głowy czy podbrzusza – ale nie muszą!
Podczas dojrzewania warto zaopatrzyć się w produkty, które pomogą przetrwać ten proces. Jednym z nich są majtki menstruacyjne! Dzięki nim nie tylko dziewczęta mogą poczuć się komfortowo i wygodnie podczas pierwszych miesiączek, ale również nie muszą się martwić, że idąc korytarzami w szkole mogą przemoknąć! Majtki menstruacyjne WIMIN zostały stworzone z najbardziej chłonnych i naturalnych materiałów. Koniec ze strachem i podrażnieniami!
Zmiany emocjonalne
Dojrzewanie wiążę się również ze zmianami emocjonalnymi. Dziewczęta mogą doświadczać tzw. huśtawki nastrojów, a co więcej są bardziej podatne na zaburzenia depresyjne. Zaczynają one eksperymentować z relacjami społecznymi, poznają nowe emocje, poszukują własnej tożsamości i chcą być niezależne. Dziewczęta często kwestionują w tym czasie zasady, które panują w domu i stawiają się swoim rodzicom.
Przeczytaj: https://allwimin.com/pl/artykul/dojrzewanie-u-dziewczat/
Zmiany ciała
Dojrzewanie emocjonalne idzie w parze ze zmianami, jakie zachodzą w ciele dziewczynki. Podczas tego procesu biodra bardziej się zaokrąglają, zmienia się sposób poruszania oraz głos. Następuje również nagły wzrost i zmiana masy ciała. Tak jak już wcześniej wspomniano, piersi stają się większe i zmieniają swój kształt.
Rozwój umysłowy i poznawanie siebie
Dojrzewanie to nie tylko zmiany fizyczne i emocjonalne, ale również rozwój umysłowy i eksploracja tożsamości. Dziewczęta zaczynają być bardziej świadome swoich myśli i uczuć, uczą się rozwiązywać problemy i zaczynają kształtować swoją tożsamość. Zastanawiają się nad celami życiowymi, wartościami i przekonaniami oraz poszukują swojego miejsca w społeczeństwie.
Pożądanie seksualne
Ma to związek ze zmianami emocjonalnymi. Dziewczętom zaczynają podobać się chłopcy, jednak nie odczuwają wyraźnego napięcia seksualnego. Występuje u nich jednak uporczywe myślenie o chłopcach, ale głównie o idolach czy ulubionych aktorach. Rodzi się u nich również potrzeba prywatności i intymności.
Zakończenie proces udojrzewania
Dojrzewanie nie posiada określonej, końcowej daty. Mózg i ciało zmienia się przez całe życie, jednak jeżeli chodzi o główne etapy dojrzewania, to te przeważnie kończą się w wieku około 18-21 lat. Ważne jest, aby w tym czasie wspierać dziewczęta na każdym etapie dorastania i przeprowadzić z nimi odpowiednią edukację seksualną.
Artykuł sponsorowany