Connect with us

Artykuł

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację?

Opublikowane

on

Odpowiednia cyrkulacja powietrza w mieszkaniu jest warunkiem dobrego samopoczucia mieszkańców i utrzymania w dobrej kondycji samego budynku. Zaostrzone normy dotyczące szczelności i ograniczania ucieczki ciepła w nowych budynkach, a także rosnące ceny ogrzewania sprawiły, że dąży się do jak największego uszczelnienia ścian, okien, dachów i likwidacji mostów termicznych. W takim środowisku jednak tradycyjna wentylacja grawitacyjna sobie nie radzi, co skutkuje pojawieniem się pleśni i wilgoci w domu. Rozwiązaniem problemu jest dobrze zaprojektowana wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Czym jest rekuperacja i dlaczego warto ją mieć w swoim domu?

Rekuperacja to część systemu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, która pozwala na odzyskiwanie energii cieplnej w wywiewanego powietrza. Wymiennik ciepła w rekuperatorze podczas stałego wietrzenia pomieszczeń, sprawia, że wentylacja taka nie tylko nie wyziębia mieszkania, ale też nie pozwala na ucieczkę cennego ciepła, co przyczynia się do oszczędności w kosztach za ogrzewanie. Sprawnie działająca rekuperacja oprócz niższych rachunków przynosi o wiele więcej korzyści. Oto najważniejsze z nich:

– stały dopływ czystego powietrza

Rekuperacja odprowadza zużyte powietrze na zewnątrz, zatrzymując ciepło, a także doprowadza świeże do środka dodatkowo je filtrując. Dzięki temu zabezpiecza przed dostaniem się do wnętrza szkodliwego smogu, który coraz bardziej doskwiera, szczególnie mieszkańcom miast. Nawiewane do środka powietrze oczyszczane jest więc ze szkodliwych związków chemicznych, a także z pyłu i kurzu, czy roztoczy, co docenią z pewnością wszyscy alergicy. Inwestując w rekuperację, ma się zapewniony stały dopływ świeżego powietrza bez konieczności wietrzenia. Jeśli jej nie ma i trzeba często szeroko otwierać okna, wpuszcza się do środka cały ten nieoczyszczony smog, aby potem nim oddychać, a do tego w sezonie grzewczym traci się cenne ciepło.

– utrzymanie dobrej kondycji budynku i jego wyposażenia

Dobry rekuperator dzięki zapewnieniu sprawnej cyrkulacji powietrza we wszystkich pomieszczeniach domu jest gwarantem tego, że nie będą się w nim rozwijały grzyby i pleśń. W miejscach, w których się gotuje, czy prasuje i generuje parę, bez dobrej wentylacji występuje wilgoć, która sprzyja rozwojowi bakterii. Stała wymiana powietrza skutecznie temu zapobiega, dzięki czemu nie tylko ściany nie chłoną wilgoci, ale także obecne w mieszkaniu meble wykonane w litego drewna.

– zatrzymanie ciepła zimą i utrzymanie chłodu latem

Wytworzone w domu ciepło jest używane wielokrotnie dzięki rekuperacji i pozwala generować oszczędności, co w sezonie grzewczym zauważa się już w pierwszym miesiącu po zainstalowaniu rekuperatora. Latem natomiast brak konieczności regularnego wietrzenia zapobiegnie napływowi gorącego powietrza przez otwarte okna i pozwoli zachować przyjemny chłód w mieszkaniu. Dodatkową korzyścią jest dom wolny od much i owadów, które potrafią uprzykrzać życie.

Odpowiedni system wentylacyjny i jego bieżąca kontrola warunkiem powodzenia

Warunkiem osiągania powyższych korzyści jest zainstalowanie dobrej jakości systemu rekuperacji i jego regularna kontrola. Warto powierzyć to profesjonalistom takim jak firma Vasco, która nie tylko oferuje rekuperatory nowej generacji, ale też udziela 6-letniej gwarancji, a wraz z tym kompleksowe działania gwarantujące sprawne funkcjonowanie systemu. Obejmują one projekt techniczny, montaż instalacji oraz program corocznych przeglądów.

Rekuperacja to w dzisiejszych czasach nie tylko nowe możliwości, ale często wręcz konieczność, która jak się szybko okazuje, przynosi wiele korzyści. Nie trzeba obawiać się wysokich kosztów jej instalacji, szczególnie przy zakładaniu jej na etapie budowy domu. Ten wygodny system nowoczesnej wentylacji sterowany za pomocą aplikacji w smartfonie, nie tylko pozwoli stworzyć optymalne warunki w domu, ale też przyniesie wymierne korzyści w postaci niższych rachunków, lepszego samopoczucia mieszkańców i utrzymania w dobrej kondycji wyposażenia domu i jego murów. 

Przeczytaj >>>

Artykuł

Popularne miasta i miejscowości tureckiej riwiery

Opublikowane

on

By

Także Turcja, dzięki swemu klimatowi, często wybierana jest jako cele wakacyjnych podróży. Także wśród wielu Polaków. Popularnym regionem jest tamtejsza riwiera.

Warta polecenia miejscem jest choćby Antalya. Generalnie jest to zresztą jedno z centralnych punktów turystycznych miasta. Położone jest nad zatoką o tej samej nazwie. Ona z kolei położona jest nad Morzem Śródziemnym. Czasy powstania szacuje się na lata trzydzieste przed naszą erą. Pod względem turystycznym, najbardziej charakterystycznym zabytkiem jest tak zwany Minaret Yivli. Jego powstanie datuje się na XIII wiek. W sumie jego wysokość to trzydzieści osiem metrów. Ze szczytu rozpościera się panorama Antalyi. We wnętrzu minaretu znalazło się miejsce na zbiory tutejszego muzeum etnograficznego. To więc niebywała okazja do poznania dziejów tego regionu i miasta przez pryzmat choćby wytwarzanego tam na przestrzeni wieków rękodzieła. Samo miasto jest zresztą sporą metropolią, liczącą sobie niemal dwa i pół miliona mieszkańców. Oprócz uroków pobytu all inclusive nic nie stoi więc na przeszkodzie, by pozwiedzać okolicę.

Nieco ponad 130 kilometrów na wschód od Antalyi znajduje się z kolei Alanya. Tu z kolei szczególnie zasługującym na zwiedzenie miejscem jest zamek. Także i on pochodzi z trzynastego stulecia. Zresztą w tym samym czasie powołano do życia wspomniane miasto. Budowę zamku, jaki mniej więcej znany jest dziś, zawdzięcza się tak zwanym Turkom seldżuckim. Choć mamy tu do czynienia z nazwą „zamek”, w jego skład wchodzą między innymi takie elementy jak obronne mury, czy też choćby wieża obserwacyjna, znana jako Czerwona Wieża. Dziś fortyfikacja jest dostępna jako atrakcja turystyczna. Otwarta jest także na zwiedzających. Tych jest, jak można się domyślić niemało. Wszak nie bez powodu jest to jedna z głównych miejskich atrakcji. Zresztą także Alanya to wcale nie tak małe miasto, jak można sądzić, bo liczy ono sobie nieco ponad trzysta trzydzieści tysięcy mieszkańców.

O wiele mniejszą miejscowością jest Olympos. To także ważny ośrodek pod kątem turystycznym, jednak przyciągać może jeszcze coś innego. To właśnie tam znajdują się ruiny starożytnego miasta. Jego założycielami było Licyjczyków – mieszkańców Licii. Oczywiście głównie popularność zyskały tu oczywiście walory turystyczne tureckiej wioski. Tym bardziej że znajduje się ona bardzo blisko Morza Śródziemnego. Ponadto znajduje się tam niemała plaża. Miejsca do wypoczynku nie powinno więc zabraknąć.

Wybierając się w te lub inne regiony Turcji, trzeba wziąć ze sobą przynajmniej niewielką sumę w gotówce. W przypadku tego śródziemnomorskiego kraju obowiązującą walutą jest lira. Z wymianą pieniędzy nie powinno być większych problemów. Choćby dlatego, że obecnie coraz więcej kantorów oferuje transakcje w mniej oczywistych walutach. Choć zważywszy na popularność Turcji choćby właśnie pod kątem turystycznym, całkiem sporo osób chciałoby nabyć pieniądze właśnie w tej walucie. Skoro już wiemy jaka jest waluta Turcji, nic nie stanie nam na przeszkodzie by cieszyć się naszym czasem wakacji. 

Przeczytaj >>>

Artykuł

Czym kierować się przy wyborze okien?

Opublikowane

on

By

Wybór odpowiedniego okna do domu to prawdziwe wyzwanie dla laika. Mnogość ofert ze stolarką okienną o najróżniejszych właściwościach, parametrach i estetyce wcale w tym nie pomaga. Czy klient, który nie jest specjalistą w tej dziedzinie, ma szansę na to, aby kupić dobre okno do swojego domu? Co wziąć pod uwagę wybierając nowe okna? Sprawdźcie.

Jak wybierać okna do domu?

Wybór i zakup nowego okna to poważna decyzja, której skutki będzie się odczuwało przez kolejne lata. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że okna mogą mieć bezpośredni wpływ nie tylko na wysokość rachunków za ogrzewanie, ale także na poczucie komfortu i bezpieczeństwa we własnym domu. Czy to oznacza, że tylko stolarka okienna o najlepszych parametrach będzie w stanie to zapewnić? Okazuje się, że nie zawsze. Najważniejsze bowiem jest dopasowanie okna do potrzeb i warunków, w jakich się mieszka. Istotnymi czynnikami, które warto uwzględnić przy wyborze nowych okien do domu, są:

– lokalizacja mieszkania,

– stan techniczny budynku,

– własne oczekiwania i potrzeby.

Wzięcie pod uwagę tych kwestii będzie miało wpływ na to, czy okno zainstalowane w konkretnym budynku będzie mogło dobrze spełnić swoje zadanie. Przykładowo, okno o najlepszych parametrach izolacyjności termicznej świetnie sprawdzi się w domu pasywnym, gdzie będzie generować spore oszczędności w rachunkach za ogrzewanie. Natomiast w starszym domu, gdzie występują nieszczelności w dachu, czy ścianach, nie przyniesie takich korzyści. Okna posiadają różne właściwości, które można wykorzystać, dopasowując stosownie do potrzeb i lokalizacji. Można dobrać pakiety szybowe, które skutecznie wytłumią hałas, czy sprawią, że mieszkanie nie będzie się za bardzo nagrzewać latem. To pokazuje, że indywidualny dobór stolarki okiennej o konkretnych właściwościach do usytuowania mieszkania i potrzeb lokatorów jest najistotniejszy przy wyborze okien. Trzeba tylko znaleźć profesjonalnego doradcę, który w tym pomoże.

Gdzie najlepiej kupować okna?

Okna dzisiaj można kupić w wielu miejscach, począwszy od internetu, poprzez market, aż po autoryzowane salony producentów. Jeżeli ktoś potrzebuje fachowej pomocy w indywidualnym doborze okna do swojego domu, powinien raczej wziąć pod uwagę jedynie ostatnią opcję. Warto jednak wcześniej sprawdzić, kim jest producent okien i jakie ma doświadczenie w branży. Ta informacja podpowie, czy warto takiej firmie zaufać. Jeśli będzie to wieloletnia działalność na konkurencyjnym rynku okien, zyska się pewność, że specjalista w salonie pomoże dobrać okno optymalne do potrzeb i warunków. Do tego jeszcze będzie można zamówić fachowy montaż okna, który ma ogromne znaczenie dla przyszłego użytkowania.

Jak widać, wybór odpowiedniego okna do domu jest możliwy nawet jeśli nie posiada się specjalistycznej wiedzy w tej dziedzinie. Warunkiem jednak jest wzięcie pod uwagę kilku czynników przedstawionych powyżej i udanie się do odpowiedniego sprzedawcy, najlepiej w salonie autoryzowanym przez doświadczonego w branży producenta okien, takiego jak EUROCOLOR. 

Przeczytaj >>>

Artykuł

Przeszczep włosów u kobiet w Turcji

Opublikowane

on

By

Niestety, co trzecia kobieta doświadcza wypadania włosów. Istnieje wiele czynników powodujących ten problem — szczególnie u kobiet. Kilka z nich może zakłócać cykl wzrostu włosów, takich jak stres, leki, choroby lub infekcje, które mogą uniemożliwiać włosom ukończenie naturalnego porostu. Zazwyczaj do oceny przyczyn wypadania włosów, wymagane będą badania krwi.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje rozwiązanie tego problemu — przeszczep włosów u kobiet w Turcji. Ten zabieg może Ci pomóc osiągnąć bezpieczną i trwałą drogę do zdrowych i gęstych włosów.

Kobiety doświadczają łysienia inaczej niż mężczyźni. Jednak łysienie u kobiet często można leczyć tymi samymi technikami z doskonałymi wynikami.

Łysienie u kobiet może występować na różne sposoby:

 1. Stopniowe przerzedzanie spowodowane żeńskim łysieniem androgenowym.
 2. Stopniowe przerzedzanie się włosów na czubku głowy.
 3. Cofanie się przedniej linii czoła (wysokie czoło).
 4. Łysienie rozlane (DA), w którym włosy przerzedzają się na całej skórze głowy.

Kobiety, które cierpią na łysienie rozlane (DA), niestety nie kwalifikują się do przeszczepu włosów. Ze względu na to, że włosy są bardzo rzadkie na całej głowie. Wówczas nie ma sensu pobierać włosów z jednego obszaru o słabej gęstości, aby móc przeszczepić je do innego obszaru. Na szczęście większość kobiet cierpiących na wypadanie włosów i łysienie należy do pierwszej i drugiej kategorii, co klasyfikuje je do zabiegu przeszczepu włosów. Dlaczego? Ponieważ zwykle ich obszar dawczy, czyli tył głowy i boki jest odporny na łysienie, dzięki temu można pobrać grafty do zabiegu przeszczepu włosów.

Z reguły wypadanie włosów przyspiesza po 20 roku życia i postępuje z biegiem czasu. Jednak zazwyczaj włosy z tyłu głowy zachowują swoją pierwotną gęstość.

Zabieg przeszczepu włosów u kobiet jest podobny do zabiegu przeszczepu włosów wykonywanego u mężczyzny. Metodą stosowaną w transplantacji włosów u kobiet jest metoda przeszczepu włosów FUE. Technika ta polega na pobraniu wielu jednostek pęcherzykowych z obszaru dawczego, czyli tył głowy i przeszczepieniu ich w obszar biorczy, czyli obszar objęty łysiną. Przeszczep włosów metodą FUE jest mało inwazyjny i nie pozostawia widocznych blizn. Okres rekonwalescencji trwa 10 dni. Podczas przeszczepu włosów u kobiet zwykle nie ma potrzeby golenia całej głowy. Jedynie obszar dawczy, czyli tył głowy, który po zabiegu możemy przykryć własnymi włosami. 

Przeszczep włosów w Turcji z zastosowaniem powyższej procedury sprawia, że ​​przeszczepione włosy wyglądają bardzo naturalnie. 

Procedury pozabiegowe wbrew pozorom nie są skomplikowane dla Pacjentki. Tym samym okres gojenia w większości przypadków wymaga noszenia przez jeden dzień bandażu, który możemy ściągnąć następnego dnia. W ciągu pierwszych 7 dni po zabiegu podaje się leki w celu zmniejszenia ryzyka obrzęku, antybiotyki i leki przeciwzapalne. W razie potrzeby stosuje się również tabletki uśmierzające ból, aby zminimalizować dyskomfort. Pierwsze efekty są widoczne już po 14 dniach od zabiegu. Od 3 miesiąca rosną stałe włosy. Prawdziwe efekty zabiegu są zauważalne już po 6 miesiącach od przeszczepu, a pełny rezultat widoczny jest po 12 miesiącach.

Czy przeszczepy włosów działają?

Przeszczepy włosów są o wiele bardziej skuteczne — aż 97%, niż dostępne bez recepty produkty do odbudowy włosów. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • Po przeszczepie, włosy przechodzą wszystkie fazy wzrostu i wypadania, jak włosy naturalne i zdrowe, natomiast nie zachodzi ponowny proces łysienia, ponieważ grafty pobierane są z obszarów odpornych na ten problem. 
 • Przeszczepy włosów są wykorzystywane głównie do przywracania włosów, jeśli naturalnie łysiejesz lub utraciłeś włosy z powodu kontuzji.

Przeszczepu włosów nie można wykonać z:

 • rozległym przerzedzeniem i łysieniem (DA),
 • w przypadku chorób nowotworowych,
 • grubymi, twardymi i przerośniętymi bliznami po urazach skóry głowy.

Korzyści z przeszczepu włosów u kobiet:

Niewątpliwie przeszczep włosów u kobiet daje niesamowite efekty i jest rozwiązaniem Twoich problemów. Pomaga przywrócić gęste i lśniące włosy, które są oznaką zdrowia, młodości i witalności. Dzięki przeszczepom włosów kobiety odzyskują pewność siebie, samoakceptację oraz radość.

Korzyści z przeszczepu włosów to:

 • włosy wyglądające naturalnie i pięknie,
 • w celu zwiększenia siły i objętości włosów po przeszczepie można zastosować różne zabiegi,
 • zwiększa pewność siebie kobiety, przywracając jej urodę.

Ile kosztuje przeszczep włosów metodą FUE w Turcji?

Jeśli chodzi o wyjazd za granicę na zabieg przeszczepu włosów, koszt jest najbardziej decydującym czynnikiem. Turcja jest niedrogim miejscem — aż 75% taniej, szczególnie dla pacjentów z Europy. Cena jest tak niska ze względu na ilość konkurencyjnych klinik oraz różnice ekonomiczne pomiędzy Turcja, a krajami europejskimi. Dzięki silnemu systemowi opieki zdrowotnej Turcja jest jednym z czołowych krajów turystyki medycznej. Podejmując decyzję o wyjeździe na przeszczep włosów w Turcji, warto skorzystać z pomocy firmy, która pomoże nam podczas wszystkich etapów podróży. Jedną z najlepszych firm na rynku jest Meditravel, która oferuję kilka pakietów all-inclusive. Każdy z nich jest dopasowany do Twoich potrzeb i wymagań. Zapewniamy zakwaterowanie w hotelu, transfery, lot, badania przedzabiegowe, a także kosmetyki do pielęgnacji skóry, leki, kapelusz, opaskę przeciwobrzękową, oraz poduszkę do spania.

Skorzystaj z formularza kontaktowego znajdującego się na stronie www.meditravel.pl, a nasz zespół skontaktuję się z Tobą w celu sporządzenia darmowej konsultacji online z lekarzem oraz planu leczenia.

Lekarze i personel zajmujący się przeszczepami włosów w Turcji, z którymi współpracuje z Meditravel mają:

 • Europejskie i światowe akredytacje oraz licencje.
 • Bogate portfolio pokazujące udane efekty przeszczepów włosów
 • Pozytywne recenzję ich prac, napisane przez pacjentów

Rzetelne bezpłatne konsultacje online w Meditravel

Każdy pacjent i każda sytuacja jest inna – dlatego podróżprzeszczepu włosów do Turcji dla kobiet w Meditravel zaczyna się od profesjonalnej bezpłatnej konsultacji online. Dzięki niej możemy zapewnić, że każda pacjentka otrzyma najlepsze możliwe rozwiązanie problemu wypadania włosów.

Przeczytaj >>>

Artykuł

Jak zadbać o materiałową tapicerkę w samochodzie?

Opublikowane

on

By

Każdy kierowca doskonale wie, że wnętrze pojazdu jest jego wizytówką. Nic więc dziwnego, że wielu z nich dokłada wszelkich starań do tego, by zadbać o należytą czystość i porządek. Niemniej jednak najbardziej problematycznym elementem wnętrza auta okazuje się jego tapicerka. Zwykle auta posiadają tapicerki wykonane z weluru lub innego materiału, w którym bardzo łatwo gromadzi się kurz i inne zanieczyszczenia. Dodatkowo tapicerka materiałowa chłonie zapachy jak przysłowiowa gąbka. Zatem w jaki sposób można utrzymać ją w czystości?

Samodzielne pranie tapicerki- jak się za to zabrać i czy warto?

Kiedy we wnętrzu pojazdu da się wyczuć nieprzyjemne zapachy, a tapicerka straciła już swój pierwotny kolor, wówczas kierowcy dostrzegają potrzebę reakcji. Oczywiście najprostszym sposobem jest zabranie się za porządne upranie tapicerki, co może, aczkolwiek nie musi przywrócić ją do pierwotnego stanu. Z racji próby ograniczenia kosztów, wielu kierowców będzie chciało ten proces wykonać samodzielnie. Wówczas muszą się oni wyposażyć co najmniej w specjalny płyn do prania tapicerki, a także i zestaw szczotek oraz gąbek. W jaki sposób można więc samodzielnie uprać tapicerkę? Otóż:

 • po pierwsze tapicerka musi zostać dokładnie odkurzona- nie mogą znaleźć się na niej żadne okruszki czy większe zanieczyszczenia;
 • kolejno kierowcy przy pomocy szamponu muszą rozpocząć szorowanie- najlepiej zacząć do tapicerki na suficie i na bokach drzwi, a następnie przejść do prania foteli. Ten etap będzie najbardziej czasochłonny i będzie wymagał wiele energii;
 • w zależności od tego, jaki specyfik do prania został wybrany, kierowcy muszą ponownie odkurzyć tapicerkę, celem usunięcia nadmiaru piany i wilgoci lub wyszorować ją ponownie, tym razem z dodatkiem samej wody;
 • tapicerka musi pozostać do całkowitego wyschnięcia, co może zająć nawet kilka dni.

Czy pranie tapicerki samemu to dobry pomysł? Okazuje się, że choć można to zrobić, to jednak szampony i ręczne szorowanie nie są gwarancją uzyskania zadowalających efektów. Co więcej, pochłonie to również nasz czas i z powodu braku mechanicznego suszenia, nasze auto będzie unieruchomione na co najmniej jeden dzień.

Profesjonalne pranie tapicerki- skuteczne i szybkie rozwiązanie!

Pranie tapicerki oferowane przez profesjonalistów jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim zrobią to oni precyzyjnie z wykorzystaniem odpowiednich środków i maszyn, a co więcej, samochód będzie gotowy do jazdy już w przeciągu kilku godzin. Warto jednak poświęcić czas na wybranie odpowiedniego zakładu zajmującego się car detailing’iem. Na uwagę zasługuje chociażby autoklinika.bialystok.pl. O sposobie w jaki wykonują oni pranie tapicerki, można dowiedzieć się więcej na stronie: https://autoklinika.bialystok.pl/myjnia/pranie-tapicerki/. Wspomniany już zakład od wielu lat skutecznie doprowadza tapicerki pojazdów do porządku i jest prawdziwym liderem w branży. Z pewnością wybierając jego usługi, żaden kierowca tego nie pożałuje, a jedynie wyjdzie z zakładu czystym i pachnącym samochodem.

Przeczytaj >>>

Popularne

Suwalki.net.pl to serwis miejski miasta Suwałki. Każdego dnia znajdziesz u nas ciekawostki z tego miasta podzielone w kategoriach jak sport czy wiadomości. Dodatkowo znajdziesz informacje sportowe z takich klubów jak Ślepsk Malow Suwałki czy Wigry Suwałki.