Użytkowanie pojazdu bez wykupionej polisy, nawet przez zaledwie kilka dni oznacza duże kary finansowe dla kierowcy – mogą one być kilkukrotnie wyższe, niż składka ubezpieczeniowa. Trzeba pamiętać, że posiadanie ubezpieczenia OC w Polsce, jak i w wielu innych europejskich krajach jest obowiązkowe. Chroni ono uczestników ruchu drogowego oraz zapobiega licznym sporom, które pojawiają się w razie wypadku na drodze. Sprawdź, dlaczego każdy kierowca musi posiadać OC.
Czym jest ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie OC, tj. Odpowiedzialności Cywilnej jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Zatem, aby jego pojazd był on dopuszczony do ruchu drogowego, musi wykupić na niego polisę. Warto jednak wiedzieć, co konkretnie obejmuje taka usługa. Szczegółowe informacje na jej temat można znaleźć w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Tam też opisano kary, które będą przyznawane osobom, które nie wykupiły polisy na swój pojazd.
W jaki sposób OC chroni kierowcę?
Ubezpieczenie OC chroni wszystkich uczestników ruchu drogowego. Polisa działa, kiedy kierowca spowoduje wypadek i wyrządzi szkody. W takiej sytuacji towarzystwo opłaca odszkodowanie. Dzięki temu kierowca nie musi pokrywać naprawdę wysokich kosztów, a poszkodowani otrzymają należności bardzo szybko. Ubezpieczenie OC jest więc wygodnym oraz przydatnym rozwiązaniem, kiedy każdy je posiada. Warto również zauważyć, że taka polisa znacznie zmniejsza liczbę sporów podczas wypadku. Winowajca może przyznać się do błędu, ponieważ szkody i tak zostaną pokryte z portfela ubezpieczalni.
Polisa OC jest obowiązkiem każdego kierowcy
Wprowadzenie OC jako obowiązku to wygodne oraz uniwersalne rozwiązanie, aby każdy poszkodowany w ruchu drogowym zawsze otrzymał należne odszkodowanie. Szkody przy niektórych wypadkach mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i nie każdy kierowca może pozwolić sobie na taki wydatek. Ubezpieczalnia pokrywa koszty, dzięki czemu każdy otrzymuje należności szybko. To ochrona nie tylko dla kierowcy, ale dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych. Istotnym aspektem tego typu ubezpieczenia jest to, że pozwala ono na szybkie rozwiązywanie sporów. Winowajca wypadku jest szybko odnajdywany, ponieważ nie musi on pokrywać wszystkich szkód.
Standard na całym świecie
Taka polisa jest również standardem w wielu krajach – nie tylko Unii Europejskiej. Możliwość podróżowania swoim samochodem nie byłaby możliwa bez posiadanego ubezpieczenia OC, ponieważ obowiązuje ono także za granicą. Obowiązek wykupienia polisy wynika więc również z pewnej standaryzacji. Dzięki temu Polak może podróżować swoim samochodem bez dodatkowych opłat.
Co grozi za brak wykupionego ubezpieczenia OC?
W przypadku braku wykupionego ubezpieczenia OC nakładana jest kara grzywny. Jej wysokość zależy od liczby dni, w których kierowca nie ma polisy. Wystarczy tylko 2 tygodnie bez ubezpieczenia, by kara wynosiła kilka tysięcy złotych. W większości przypadków będzie to więcej, niż cena OC. Warto więc zadbać o to, by zawsze wykupić ubezpieczenie, kiedy poprzednie wygasa.