W chwili zawarcia związku małżeńskiego dochodzi do powstania wspólnego majątku. W jego skład wchodzą przedmioty, które małżonkowie nabyli w czasie trwania małżeństwa. Prowadzenie działalności obciążonej wysokim stopniem ryzyka finansowego, trwonienie wspólnego dobytku lub brak porozumienia w kwestiach finansowych to najczęstsze powody, dla których ustalana jest rozdzielność majątkowa. Czy warto się na nią decydować? Jakie są zalety i wady intercyzy? Sprawdź!
Czym jest wspólność majątkowa małżonków?
Zawarcie związku małżeńskiego wiąże się nie tylko ze zmianą statusu cywilnego. Istotnym skutkiem, jaki niesie ze sobą wstąpienie w małżeństwo, jest powstanie ustawowej wspólności majątkowej. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym na mocy ustawy między współmałżonkami powstaje wspólność ustawowa. Polega ona na tym, że w zawartym związku istnieje jeden wspólny majątek, do którego pełne prawo ma zarówno żona, jak i mąż. Do ustania majątkowej wspólności małżeńskiej może dojść na skutek:
- rozwodu,
- separacji,
- unieważnienia małżeństwa,
- śmierci lub ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków.
W niektórych sytuacjach rozdzielność majątkowa może zostać orzeczona przez sąd. Ważnym powodem dla wszczęcia takiego postępowania przez adwokata rodzinnego może być np. alkoholizm, trwonienie majątku lub okoliczności, w których jeden ze współmałżonków zatrzymuje wszystkie dobra dla siebie.
Kiedy powstaje rozdzielność majątkowa?
Przekształcenie obowiązującej między małżonkami wspólnoty ustawowej jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań prawnych. Należy do nich rozdzielność majątkowa. Współmałżonkowie mogą podpisać ją jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, ale może ona również zostać ustanowiona przez sąd w trakcie trwania małżeństwa. W ten sposób organ sądowy ustala rozdzielność, zgodnie z którą każda ze stron dysponuje swoim majątkiem.
Jakie powody mogą stanowić przesłanki do ustanowienia rozdzielności majątkowej?
Prawo do zarządzania własnym majątkiem często pragną zachować osoby, które prowadzą działalność gospodarczą obarczoną dużym ryzykiem, zamożni przedsiębiorcy, artyści. Przykładowo: jeśli jeden ze współmałżonków ma własną firmę, rozdzielność majątkowa może pomóc w ochronie przed ewentualnymi długami. Najczęstsze przesłanki do ustanowienia niezależności finansowej to trwonienie wspólnego majątku na skutek hulaszczego trybu życia, uzależnienie od alkoholizmu/hazardu, długotrwała separacja, a także zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego.
Czy warto zdecydować się na rozdzielność majątkową?
Podpisany intercyzy przed ślubem lub ustanowienie rozdzielności na podstawie wyroku sądu pozwala małżonkom na zachowanie niezależności finansowej, zabezpieczenie się przed długami zaciągniętymi przez partnera, a także na uniknięcie kontroli w sprawy finansowej drugiej osoby. Zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie prawne, dokładnie przeanalizuj wszystkie za i przeciw. W przypadku pytań lub wątpliwości możesz skontaktować się z kancelarią prawną. Adwokat rodzinny z Warszawy udzieli odpowiedzi na nurtujące kwestie i pomoże w ustaleniu, czy intercyza jest odpowiednia dla Twojego związku.