Connect with us

Wiadomości

83. Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej

Opublikowane

on

1 września 2022 r. to 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Jak co roku pod pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r., przy ulicy Wojska Polskiego, licznie zebrali się przedstawiciele: samorządu, służb mundurowych, miejskich instytucji oraz młodzieży, a także żołnierze i kombatanci.

Głos zabrał Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, który w swoim wystąpieniu przypomniał jak wyglądała okupacja w Suwałkach. Zniszczenia  miały wymiar nie tylko lokalny, ale i globalny. Straty ogólne w ludziach szacuje się na ok. 50-60 milionów. Przed wojną Polska liczyła 35 milionów obywateli, a po wojnie już tylko 23 miliony. Ofiarami byli nie tylko żołnierze, ale przede wszystkim cywile.

W Suwałkach pierwsze niemieckie bomby spadły już 2 września w godzinach popołudniowych. Niemieckie samoloty zbombardowały m.in. koszary przy szosie augustowskiej i sejneńskiej oraz tereny koszar 2. pułku ułanów. Najwięcej ofiar nalot spowodował na stacji kolejowej w Suwałkach, gdzie wagonowały się pododdziały 41. Suwalskiego Pułku Piechoty .

Przeczytaj >>>

Wiadomości

Food Truck Festivals w Suwałkach (foto)

Opublikowane

on

By

food truck suwałki

Jak mówią organizatorzy – Przed nami ostatnie spotkanie z mieszkańcami Suwałk. Zapewniamy, że będzie pyszne jedzenie wspaniała atmosfera relaksująca muzyka, zabawy, konkursy oraz animacje

food truck suwałki
food truck suwałki
food truck suwałki
food truck suwałki
Przeczytaj >>>

Wiadomości

Ostatni miesiąc by zapłacić bonem turystycznym

Opublikowane

on

By

bonturystyczny suwałki

98 tys. bonów turystycznych aktywowali już rodzice w województwie podlaskim. To ponad 80 proc. z wszystkich przysługujących. W całości wykorzystanych zostało jedynie 54 proc. A czasu jest coraz mniej. Dokonać płatności bonem możemy tylko do 30 września.

Polski Bon Turystyczny to przede wszystkim pomoc dla rodziców w opłaceniu wyjazdów wakacyjnych dla dzieci lub z dziećmi. Termin zrealizowania płatności bonem mija 30 września 2022 r. Teraz uprawnionym pozostały już jedynie wyjazdy weekendowe. Do wydania choćby częściowego w bonach jest łącznie ponad 890 mln zł w całym kraju.

Rodzice z naszego województwa chętnie korzystali z bonów turystycznych tego lata. – Przed wakacjami do wykorzystania choćby częściowego w bonach mieli 46 mln zł, aktualnie zostało 31 mln zł. Są jednak tacy, którzy w ogóle nie aktywowała jeszcze swoich bonów. To 22,6 tys. osób. Wartość nieaktywnych bonów wynosi prawie 16 mln zł. Zgodnie z obecnie brzmiącymi przepisami bon turystyczny ważny jest do końca września tego roku. Warto się pospieszyć zarówno z aktywacją, jak i wykonaniem opłaty bonami, bo został już tylko miesiąc. Do 30 września trzeba zrealizować płatność bonem, natomiast sama usługa może się odbyć później – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Zarówno aktywacja, jak i płatność bonem turystycznym, jest bardzo prosta i zajmuje tylko chwilę. Gdy aktywujemy bon na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności. Trzeba go podać, kiedy płaci się bonem za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną na terenie Polski. Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który jest wysłany SMS-em.

Do tej pory transakcje opłacone bonem wyniosły 2,7 mld zł. Płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów turystycznych. Lista podmiotów, u których można dokonać w taki sposób opłaty, dostępna jest na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej

Przeczytaj >>>

Wiadomości

Policja apelują o ostrożność i rozsądek podczas prac polowych

Opublikowane

on

By

Policja apelują o ostrożność i rozsądek podczas prac polowych. Uważajmy przy obsłudze maszyn i urządzeń rolniczych, ale także podczas transportu, dojazdu, czy powrotu z pola. Czasami chwila nieuwagi wystarczy, aby doszło do wypadku. Do takiego właśnie niebezpiecznego zdarzenia doszło na terenie powiatu suwalskiego. Kombajn zderzył się z samochodem osobowym, ucierpiały cztery osoby.

Lato to czas wzmożonych prac, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Często dochodzi wtedy do wypadków podczas prac polowych. Ich przyczyną zwykle jest nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, związanych zarówno z przygotowaniem maszyn do pracy, jak również samej obsługi urządzeń rolniczych. Chwila nieuwagi i zmęczenie podczas wykonywania, z pozoru prostych czynności, niejednokrotnie może skończyć się tragicznie. Dlatego też policjanci apelują, aby do wykonywania swoich obowiązków nie podchodzić niedbale i rutynowo oraz nie angażować dzieci, które bardzo chętnie chcą uczestniczyć w  tego typu pracach. Jazda ciągnikiem, czy innym sprzętem rolniczym, to dla nich atrakcja. Jednak pamiętajmy, że z pozoru niewinna zabawa może skończyć się tragicznie.

Do wypadku drogowego, z udziałem maszyny rolniczej doszło wczoraj wieczorem na terenie gminy Filipów. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący kombajnem przejechał przez drogę publiczną z jednego pola na drugie. Nie zauważył nadjeżdżającego auta. Doszło do zderzenia pojazdów. W wyniku tego wypadku kierująca osobowym suzuki oraz trójka dzieci trafiła do szpitala. Obaj kierowcy byli trzeźwi. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia.

Przeczytaj >>>

Wiadomości

Kamizelki odblaskowe przekazane suwalskim policjantom

Opublikowane

on

By

kamizelki-suwalki

Kamizelki odblaskowe przekazane suwalskim policjantom przez Prezydenta Miasta Suwałk trafią do wydziału ruchu drogowego. Dzięki temu umundurowaniu funkcjonariusze z drogówki będą bardziej widoczni, a przez to bezpieczniejsi podczas służby na suwalskich drogach.

Prezydent Miasta Suwałk przekazał na ręce Komendanta Miejskiego Policji w Suwałkach 24 taktyczne kamizelki odblaskowe o łącznej wartości ponad 9 tysięcy złotych. Dzięki temu elementowi umundurowania funkcjonariusze z drogówki będą bardziej widoczni, a przez to bezpieczniejsi podczas służby na suwalskich drogach.

Przeczytaj >>>

Suwalki.net.pl to serwis miejski miasta Suwałki. Każdego dnia znajdziesz u nas ciekawostki z tego miasta podzielone w kategoriach jak sport czy wiadomości. Dodatkowo znajdziesz informacje sportowe z takich klubów jak Ślepsk Malow Suwałki czy Wigry Suwałki.