Connect with us

Artykuł

Popularne miasta i miejscowości tureckiej riwiery

Opublikowane

on

Także Turcja, dzięki swemu klimatowi, często wybierana jest jako cele wakacyjnych podróży. Także wśród wielu Polaków. Popularnym regionem jest tamtejsza riwiera.

Warta polecenia miejscem jest choćby Antalya. Generalnie jest to zresztą jedno z centralnych punktów turystycznych miasta. Położone jest nad zatoką o tej samej nazwie. Ona z kolei położona jest nad Morzem Śródziemnym. Czasy powstania szacuje się na lata trzydzieste przed naszą erą. Pod względem turystycznym, najbardziej charakterystycznym zabytkiem jest tak zwany Minaret Yivli. Jego powstanie datuje się na XIII wiek. W sumie jego wysokość to trzydzieści osiem metrów. Ze szczytu rozpościera się panorama Antalyi. We wnętrzu minaretu znalazło się miejsce na zbiory tutejszego muzeum etnograficznego. To więc niebywała okazja do poznania dziejów tego regionu i miasta przez pryzmat choćby wytwarzanego tam na przestrzeni wieków rękodzieła. Samo miasto jest zresztą sporą metropolią, liczącą sobie niemal dwa i pół miliona mieszkańców. Oprócz uroków pobytu all inclusive nic nie stoi więc na przeszkodzie, by pozwiedzać okolicę.

Nieco ponad 130 kilometrów na wschód od Antalyi znajduje się z kolei Alanya. Tu z kolei szczególnie zasługującym na zwiedzenie miejscem jest zamek. Także i on pochodzi z trzynastego stulecia. Zresztą w tym samym czasie powołano do życia wspomniane miasto. Budowę zamku, jaki mniej więcej znany jest dziś, zawdzięcza się tak zwanym Turkom seldżuckim. Choć mamy tu do czynienia z nazwą „zamek”, w jego skład wchodzą między innymi takie elementy jak obronne mury, czy też choćby wieża obserwacyjna, znana jako Czerwona Wieża. Dziś fortyfikacja jest dostępna jako atrakcja turystyczna. Otwarta jest także na zwiedzających. Tych jest, jak można się domyślić niemało. Wszak nie bez powodu jest to jedna z głównych miejskich atrakcji. Zresztą także Alanya to wcale nie tak małe miasto, jak można sądzić, bo liczy ono sobie nieco ponad trzysta trzydzieści tysięcy mieszkańców.

O wiele mniejszą miejscowością jest Olympos. To także ważny ośrodek pod kątem turystycznym, jednak przyciągać może jeszcze coś innego. To właśnie tam znajdują się ruiny starożytnego miasta. Jego założycielami było Licyjczyków – mieszkańców Licii. Oczywiście głównie popularność zyskały tu oczywiście walory turystyczne tureckiej wioski. Tym bardziej że znajduje się ona bardzo blisko Morza Śródziemnego. Ponadto znajduje się tam niemała plaża. Miejsca do wypoczynku nie powinno więc zabraknąć.

Wybierając się w te lub inne regiony Turcji, trzeba wziąć ze sobą przynajmniej niewielką sumę w gotówce. W przypadku tego śródziemnomorskiego kraju obowiązującą walutą jest lira. Z wymianą pieniędzy nie powinno być większych problemów. Choćby dlatego, że obecnie coraz więcej kantorów oferuje transakcje w mniej oczywistych walutach. Choć zważywszy na popularność Turcji choćby właśnie pod kątem turystycznym, całkiem sporo osób chciałoby nabyć pieniądze właśnie w tej walucie. Skoro już wiemy jaka jest waluta Turcji, nic nie stanie nam na przeszkodzie by cieszyć się naszym czasem wakacji. 

Przeczytaj >>>

Suwalki.net.pl to serwis miejski miasta Suwałki. Każdego dnia znajdziesz u nas ciekawostki z tego miasta podzielone w kategoriach jak sport czy wiadomości. Dodatkowo znajdziesz informacje sportowe z takich klubów jak Ślepsk Malow Suwałki czy Wigry Suwałki.